Jeśli chcesz:

skutecznie promować wydarzenia czytelnicze i kulturalne w swojej bibliotece – wskażemy Ci, jak popularyzować czytelnictwo w dobie kryzysu czytelnictwa, chaosu na rynku wydawniczym i dyskusji o kanonie literatury

organizować innowacyjne wydarzenia edukacyjne i kulturalne – przedstawimy sposoby na kształtowanie bogatej oferty biblioteki z wykorzystaniem mediów społecznościowych i internetu jako platformy komunikacji z czytelnikiem

kreować nowoczesną przestrzeń atrakcyjną dla czytelnika – pokażemy, jakie rozwiązania technologiczne i multimedialne wspomogą codzienne funkcjonowanie instytucji

Program wydarzenia
20.04.18
Panel 1.
Popularyzacja czytelnictwa w dobie mediów społecznościowych

Efektywna komunikacja ze współczesnym czytelnikiem – panel dyskusyjny

 • Sposoby na kryzys czytelnictwa - jak zdobyć uwagę odbiorcy w zderzeniu z malejącymi potrzebami czytelniczymi i nieustannie zmieniającymi się trendami na rynku książki?
 • Social media w bibliotece - skuteczne techniki, które wyeksponują każde wydarzenie i książkę

Kreatywna promocja a oczekiwania odbiorcy

 • Zasobność i różnorodność zbiorów bibliotecznych a zainteresowanie czytelnika – jak pozyskać jak największą liczbę odbiorców bazując na posiadanych zasobach?
 • Promocja czytelnictwa w kalendarzu wydarzeń kulturalnych – skuteczne sposoby na pozyskanie środków finansowych na nowe inicjatywy w bibliotece.
Panel 2.
Biblioteka jako przestrzeń edukacji i animacji kultury

Najnowsze aktywizujące metody pracy z czytelnikiem

 • Jak w realiach współczesnej biblioteki organizować innowacyjne zajęcia biblioteczne, które przyciągną uwagę czytelnika - m.in. noce w bibliotece, gry literackie, biblioteka na świeżym powietrzu, konkursy
 • Biblioterapia i storytelling - jak inspirować i integrować dzieci i młodzież

Zajęcia animacyjne dla najmłodszych

 • Innowacyjne wydarzenie edukacyjne i kulturalne a kształtowanie nawyków czytelniczych w jaki sposób organizować warsztaty, zabawy przyciągające uwagę rodzica i dziecka?
 • Przestrzeń biblioteki jako interdyscyplinarna pracownia – jak wykreować miejsce przyjazne czytelnikowi i podkreślić różnorodną ofertę?

Od lektury do nawyków czytelniczych na całe życie

 • Integracja uczniów o różnych predyspozycjach i umiejętnościach w przestrzeni bibliotecznej – niestandardowe pomysły, jak wykorzystać dostępne zasoby, aby przygotować dzieci i młodzież do świadomej i aktywnej lektury?
 • Indywidualne zainteresowania czytelnika jako podstawa form aktywności w bibliotece – jak efektywnie czerpać z tradycji literackiej i kreować nowoczesną edukację, aby zainteresować młodzież
Panel 3.
Edukacja medialna a współczesny czytelnik

Multimedia a interdyscyplinarne zajęcia atrakcyjne dla młodego czytelnika

 • Interaktywne formy przekazu – w jaki sposób tekst, dźwięk, grafika, animacja, materiał wideo wpływają na uatrakcyjnienie oferty biblioteki?
 • Aplikacje mobilne i społecznościowe a zaangażowanie i podnoszenie kompetencji medialnych czytelników - Google Arts&Culture, DailyArt, Wolne Lektury, Giphy, Artsy, YouTube.

Nowe technologie w szkolnej bibliotece

 • Otwarte zasoby edukacyjne, naukowe oraz źródła informacji w instytucjach bibliotecznych – jak pozyskać uwagę młodych czytelników pokazując alternatywę do książki w formie tradycyjnej?
Dlaczego warto wziąć udział w konferencji?

Zapewniamy platformę szerokiej wymiany doświadczeń i pole do dyskusji – dzięki zdobytej wiedzy będziesz skutecznie promować wydarzenia w bibliotece i kształtować nawyki czytelnicze.

Gwarantujemy interaktywną formułę konferencji oraz wysoki poziom merytoryczny – jednego dnia w jednym miejscu spotkasz się m.in. z Sylwią Chutnik, Michałem Nogasiem, Kamilem Śliwowskim.

Dajemy kompletny zestaw nowatorskich rozwiązań promocyjnych do zastosowania w bibliotece XXI wieku – otrzymasz dostęp do eksperckiej wiedzy z zakresu promocji działań biblioteki i wykreujesz pozytywny wizerunek instytucji.

Prelegenci
Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik

Pisarka, działaczka społeczna. Autorka m.in. "Kieszonkowego atlasu kobiet" (2008; "Paszport Polityki"), "Dzidzi" (2009), "Warszawy kobiet" (2011), "Cwaniar" (2012), "Jolanty" (2015). Trzykrotnie była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Od kwietnia 2016 roku wraz z Karoliną Sulej prowadzi w Internecie "Barłóg literacki". Mieszka w Warszawie.

Michał Nogaś

Michał Nogaś

Dziennikarz prasowy i radiowy. Przez szesnaście lat związany z radiową Trójką, od 2016 roku pracuje w "Gazecie Wyborczej". Rozmawia z pisarzami z Polski i ze świata, jego wywiady można czytać w "Magazynie Świątecznym", "Wysokich Obcasach", "Wysokich Obcasach Extra" i "Dużym Formacie". W 2015 roku otrzymał nagrodę doroczną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii upowszechnianie kultury. Syn bibliotekarki.

Kamil Śliwowski

Kamil Śliwowski

Trener i animator edukacji medialnej, specjalizuje się w wykorzystaniu nowych technologii w edukacji, zwłaszcza w konteście prawa autorskiego oraz ochrony prywatności. Na codzień współpracuje z fundacją KatalystEducation, Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Panoptykon i Creative Commons Polska. Autor gry edukacyjnej o prywatności w sieci "Trzęsienie danych", bloguje o nowych technologiach i otwartych zasobach w edukacji na www.otwartezasoby.pl

Anna Gruszecka

Anna Gruszecka

Dyrektor Biblioteki Raczyńskich, absolwentka historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w zakresie administracji - zarządzania i organizacji WSB. Wieloletnia dziennikarka związana z Regionalną Rozgłośnią Polskiego Radia w Poznaniu, Radiem Merkury oraz TVP Poznań, inicjatorka i koordynatorka akcji „Zapal znicz pamięci", zastępczyni dyrektora ds. rozwoju Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu w latach 2013-2014, a od 2014 roku dyrektor Biblioteki Raczyńskich. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej za „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w dziedzinie kultury".

Katarzyna Wojtaszak

Katarzyna Wojtaszak

Zastępca kierownika Działu Koordynacji Działalności Kulturalnej i Promocji, absolwentka polonistyki poznańskiej oraz biblioterapii na Uniwersytecie Wrocławskim. W Bibliotece Raczyńskich pracowała z czytelnikami dziecięcymi oraz dorosłymi. Od 2015 roku pracownik Działu promocji, w którym jest odpowiedzialna m.in. za prowadzenie mediów społecznościowych oraz koordynację imprez dla dzieci (Czytaty i Rodzinne czytanie) i dorosłych (Zapiski intymne). Od 2011 r. współautorka programu telewizyjnego „Mole. Magazyn czytelniczy". Po godzinach pisze sztuki i gra w teatrze.

Michał Rusinek

Michał Rusinek

Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Małgorzata Janina Berwid

Małgorzata Janina Berwid

Autorka krótkich opowiadań i animatorka kultury. Współautorka scenariuszy programów telewizyjnych „Ciuchcia”, „Budzik” oraz pomysłodawczyni autorskiego, w nowatorski sposób promującego książki i czytelnictwo programu TV „Moliki Książkowe” – (emisje w TVP ABC) Pisze piosenki (wydała dwie płyty). Dużo czyta i pisze recenzje i rekomendacje książek, a także przeprowadza wywiady z autorami – jest stałą współpracowniczką „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jej autorskim projektem są warsztaty na Festiwalu Rockowym Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, gdzie przez cztery dni, dwa razy dziennie, prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W trakcie warsztatów w nowatorski sposób zachęca do czytania książek. W radiu RDC – Radiu Dla Ciebie prowadzi autorską rodzinną audycję „Ciotka Książkula zaprasza”. Znana jest także jako Mama Chrzestna Kulfona i żaby Moniki oraz pomysłodawczyni i realizatorka filmowych wypraw Kulfona, Budzika oraz reżyserka teledysków znanych piosenek i scenariuszy scenek Pana Melonika. Uhonorowana przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom statuetką Fundacji za ogromny wkład w rozwój kampanii społecznej propagującej czytanie, a także nagrodą PTWK Pegazik, nominowana do nagrody IBBY za Upowszechnianie Czytelnictwa, w 2003 roku otrzymała Order Uśmiechu od dzieci i uważa , że najważniejsze jest mądre, kochane i uśmiechnięte dzieciństwo, bo wtedy wyrastają dobrzy dorośli. Często spotyka się na warsztatach z dziećmi , w trakcie których jest dużo zabawy śmiechu i budzenia Molików Książkowych w młodych uczestnikach zajęć.

Ewa Gajcy

Ewa Gajcy

Bibliotekarka dziecięca z 30-letnim stażem i animatorka kultury. Pracuje z dziećmi i młodzieżą oraz z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Organizuje i spotkania czytelnicze, zabawy literackie, lekcje biblioteczne, a także zajęcia plastyczne z wykorzystaniem materiałów ekologicznych. Nałogowo słucha audiobooków. Jej motto to: bliżej kultury i natury. W każdy czwartek (od 11 lat) prowadzi w bibliotece na warszawskiej Starówce przy Świętojańskiej 5 Spotkania Kominkowe dla dzieci w wielu 4-8 lat.

Małgorzata Kalbarczyk

Małgorzata Kalbarczyk

Magister bibliotekoznawstwa i informacji naukowo- technicznej na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Bibliotekarka z 20-letnim stażem i animatorka kultury. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. Obecnie kierownik Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 55 na Pradze-Południe fili Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla . W każdą środę zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym do „Klubu Zająca” na marchewkowe co nie co, a młodzież do współpracy w działaniach bibliotecznych i współtworzenia strony „Biblioteka na Egipskiej” na Facebooku. Autorka projektu "Twórcza Biblioteka - uczę się i bawię bez końca" nagrodzonego w 2014 roku przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej.

Co zyskasz dzięki udziałowi w Konferencji?

Praktyczne materiały, dzięki którym skutecznie przeprowadzisz działania promocyjne, zorganizujesz atrakcyjne wydarzenia edukacyjne i animacyjne oraz zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii,

Materiały konferencyjne – pakiet uczestnika konferencji, dzięki któremu efektywnie zorganizujesz zajęcia w przestrzeni biblioteki i rozwiniesz kompetencje niezbędne w pracy współczesnego bibliotekarza,

Certyfikat poświadczający uczestnictwo w I Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy,

20% zniżki na zakup specjalistycznych publikacji merytorycznych w dniu konferencji,

Lunch oraz przerwy kawowe.

Do udziału w Konferencji zapraszamy:
Bibliotekarzy
Kadrę zarządzającą bibliotekami
Pracowników działów promocyjnych bibliotek
Animatorów kultury
Studentów kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa oraz kierunków humanistycznych
Weź udział
OSTATNIE 50 BILETÓW

Cena promocyjna: 449 zł 349 zł netto/os.
Najczęściej zadawane pytania
Tak, można otrzymać dodatkowe rabaty przy zgłoszeniach mnogich z jednej instytucji. Więcej informacji pod numerem telefonu: 61 66 55 874 lub maria.osesek@forum-media.pl.
Cena obejmuje udział w całodniowej konferencji oraz catering. Cena nie obejmuje noclegu i parkingu.
Podstawę płatności za konferencję stanowi wystawiona przez Organizatora faktura pro forma. Dokument wygeneruje się automatycznie zaraz po rejestracji zgłoszenia na stronie internetowej. Fakturę pro forma mogą Państwo pobrać online. Pełną informację na temat płatności otrzymają Państwo także na podany adres mailowy wraz z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.
Możliwa jest także płatność online bezpośrednio po wypełnieniu formularza zgłoszenia. Przy wyborze tej formy płatności gwarantujemy Państwu 2% rabatu. W przypadku dokonania płatności przed terminem konferencji faktura VAT zostanie wysłana w ciągu 14 dni od zaksięgowania wpłaty.
Tak, każda osoba/firma zgłaszająca się do udziału w wydarzeniu otrzyma fakturę. Fakturę VAT wyślemy listownie, za pośrednictwem Poczty Polskiej w ciągu 7 dni od zaksięgowania płatności lub w przypadku braku wpłaty w terminie 7 dni od wydarzenia. Nie ma możliwości odbioru faktury VAT na miejscu konferencji.
W przypadku zmiany danych wystarczy przesłać pisemną informację na adres: forum.szkolenia@forum-media.pl podając dane umożliwiające identyfikację zamawiającego, np. numer faktury pro forma, zamówienia lub dokładne dane firmy oraz wskazać prawidłowe dane do wystawienia dokumentu. Zmiany danych jest możliwa przed wystawieniem faktury VAT (czyli przed dokonaniem wpłaty za konferencję, najpóźniej do 2 dni przed terminem konferencji).
W tej sytuacji przysługuje Tobie możliwość zmiany uczestnika. Poinformuj nas o tym pisemnie na adres: forum.szkolenia@forum-media.pl podając dane umożliwiające identyfikację, np. numer Klienta lub numer NIP firmy. Zmiany uczestnika możesz dokonać najpóźniej na 1 dzień przed szkoleniem/konferencją.
Udział w konferencji można zgłaszać do 19 kwietnia 2018 r.
Zaraz po rejestracji online Zamawiający otrzyma automatycznie potwierdzenie wpisania na listę uczestników konferencji drogą mailową. W przypadku braku odpowiedzi uczestnik proszony jest o kontakt z organizatorem pod numerem 61 66 55 800 lub mailowo bok@forum-media.pl.
Szczegółowe informacje zostaną wysłane najpóźniej w terminie 5 dni przed konferencją, dodatkowo na stronie internetowej dedykowanej naszej konferencji www.konferencjabibliotekarzy.pl znajdą Państwo wszystkie istotne informacje.
Nieuregulowanie płatności przed terminem konferencji nie jest równoznaczne z rezygnacją z uczestnictwa w konferencji. Jeśli uczestnik nie może wziąć udziału w konferencji, musi złożyć pisemną rezygnację na adres: forum.szkolenia@forum-media.pl lub listownie na adres Forum Media Polska, ul. Polska 13, 60-595 Poznań
 • W przypadku pisemnej rezygnacji z udziału w konferencji wcześniej niż 30 dni przed terminem konferencji uczestnik nie ponosi żadnych kosztów. W przypadku opłacenia wcześniej uczestnictwa wpłata zostanie zwrócona w ciągu 14 dni od otrzymania rezygnacji w formie pisemnej.
 • Jeżeli uczestnik złoży pisemną rezygnację do 18 marca 2018 r. nie zostanie obciążony żadnymi kosztami,
 • Osoby, które nie odwołają pisemnie swojego udziału do 18 marca 2018 r., a nie wezmą udziału w Kongresie, zostaną obciążone pełnymi kosztami uczestnictwa na podstawie wystawionej im faktury.
W przypadku opłacenia wcześniej uczestnictwa wpłata zostanie zwrócona w ciągu 14 dni od otrzymania rezygnacji w formie pisemnej.
Certyfikat wręczymy Tobie osobiście w dniu wydarzenia. Wszystkie osoby, które podpisały się na liście uczestników otrzymają zaświadczenie po zakończeniu programu szkolenia/konferencji.
Zwolnienie z VAT przysługuje tylko jeżeli faktura VAT wystawiana jest na jednostkę sektora finansów publicznych, która dodatkowo potwierdzi, że finansuje udział w szkoleniu/konferencji co najmniej w 70% ze środków publicznych. W przypadku jeżeli np. Szkoła zgłasza swojego pracownika na szkolenie/konferencje i zaznaczy odpowiednie oświadczenie w formularzu zamówienia (potwierdzające finansowanie udziału w co najmniej 70% ze środków publicznych) faktura VAT zostanie wystawiona bez naliczania podatku VAT.
W związku z centralizacją rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego (gminach, powiatach, województwach) oraz ich jednostek organizacyjnych od 1 stycznia 2017 każda faktura zakupowa otrzymywana przez urząd obsługujący gminę, przez jej jednostkę lub zakład budżetowy i ich dotycząca, musi zawierać na fakturze dane nabywcy oraz dodatkowo odbiorcy. Faktura VAT powinna zawierać dane identyfikacyjne gminy (jednostki nadrzędnej) jako nabywcy tj. jej nazwę, adres i NIP oraz dodatkowo dane identyfikacyjne jednostki organizacyjnej, jako podmiotu działającego w jej imieniu, czyli nazwę odbiorcy towarów i usług i jego adres. Formularz rejestracji zawiera pola dot. danych nabywcy i odbiorcy, wystarczy wybrać typ zamawiającego „jednostka budżetowa”. Prosimy o uzupełnienie odpowiednich informacji.
Patronat merytoryczny:
Organizator:

Sangate Hotel Airport
Komitetu Obrony Robotników 32, 02-148 Warszawa

Kontakt

Potrzebujesz szczegółowych informacji?
Aby skontaktować się z nami, wypełnij poniższy formularz:Wiadomość*: