Promowanie książek z pomocą alternatywnych metod

Poszukując alternatywnych form pracy z literaturą, a jednocześnie efektywnych sposobów promowania książek wśród dzieci i młodzieży, warto sięgnąć do metod, które od lat cieszą się popularnością za granicą. Niedawno dotarł do Polski trend na organizowanie teatru ilustracji – kamishibai, umiejętnie łączącego czytanie tekstu z jednoczesnym prezentowaniem dzieciom ilustracji zawartych w książce. W przypadku dorosłych czytelników – niesłabnącym zainteresowaniem stałych bywalców bibliotek cieszy się uczestnictwo w klubach dyskusyjnych. Obie te metody nie tylko umożliwiają promowanie książek znajdujących się w zbiorach bibliotecznych, ale też zaktywizowanie odbiorców do rozmowy na tematy związane z literaturą i teatrem.

Kamishibai – wykorzystanie teatru obrazkowego i opowiadania historii za pomocą ilustracji

Teatr obrazkowy kamishibai to uniwersalne i wszechstronne narzędzie odpowiednie dla widowni w każdym wieku, choć, ze względu na swą formę, adresowane głównie do najmłodszych odbiorców. Jego źródeł należy szukać w XII wieku, w czasach, gdy buddyjscy mnisi opowiadali umoralniające historie niepiśmiennej publiczności przy użyciu obrazów umieszczonych na zwijanych rulonach. Japońska sztuka kamishibai powróciła z początkiem XX wieku – wówczas powstał pierwszy spektakl adresowany do dzieci. Współcześnie, odkrywany na nowo, przeżywa renesans w Szwajcarii, Holandii, Francji, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Kanadzie. W teatrze ilustracji zarówno tekst opowieści, jak i grafika, odgrywają taką samą rolę, zaś prezentowane przez animatora obrazy wzmacniają siłę przekazu. Kamishibai zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, jaką jest słuchanie opowieści przy jednoczesnym śledzeniu ilustracji. Co więcej, ta niezwykle atrakcyjna forma opowiadania nie wymaga szczególnych umiejętności, ani doświadczenia czytającego.

Kluby dyskusyjne jako skuteczna metoda promowania książek

Główną ideą bibliotecznych klubów dyskusyjnych jest zapoznawanie się w wolnym czasie z wybraną książką, a następnie rozmowa o lekturze podczas spotkania w gronie czytelników, choć zwolennicy tej metody promowania literatury zwracają też uwagę na jej aspekt integracyjny. Moderatorami/moderatorkami klubów dyskusyjnych najczęściej są bibliotekarze/bibliotekarki, lecz nierzadko inicjatywę przejmują sami uczestnicy. Organizacja spotkań z literaturą pozwala stworzyć przyjazny wizerunek biblioteki jako miejsca otwartego na każdego czytelnika, gdzie warto spędzić wolny czas, spotykając się z przyjaciółmi i poznając osoby o podobnych zainteresowaniach.

Promowanie książek wśród czytelników pokolenia Y i Z

Efektywne metody komunikacji między bibliotekami a czytelnikami oraz skuteczne sposoby promowania książek wśród przedstawicieli pokolenia Y i Z zostaną przedstawione podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy, która odbędzie się 7 czerwca 2019 roku w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest przez redakcję czasopisma „Polonistyka” adresowanego do aktywnych pedagogów chcących skutecznie realizować podstawę programową poprzez zindywidualizowaną pracę z uczniem, alternatywne formy nauczania i zastosowanie nowych technologii w procesie edukacji. W trakcie konferencji prelegenci przedstawią nieoczywiste i darmowe metody na zwiększenie zainteresowania biblioteką – kamishibai, instalacje książkowe i wiszące książki, a także zainspirują Państwa do zorganizowania niestandardowych klubów dyskusyjnych i spotkań autorskich w przestrzeni bibliotecznej.